Statystyki

233398
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Razem
75
108
183
232502
2263
4024
233398

Twoje IP: 54.196.105.189
Czas: 2017-08-21 17:30:11

VI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania

26 lutego 2016 r. w świetlicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu odbył się VI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania, którego organizatorami byli: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu, Powiat Szydłowiecki oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Szydłowcu, a honorowy patronat objął Teatr Powszechny w Radomiu. Tę imprezę kulturalno-oświatową zaadresowano, zgodnie z regulaminem, do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu szydłowieckiego.

    Konkurs rozpoczął się krótką prelekcją na temat pięknego czytania tekstów, którą przygotowała i wygłosiła Pani dr Kinga Janicka. Podkreśliła, że utwory literackie, często inspirowane głębokimi przeżyciami i uczuciami, nabierają właściwego kształtu dopiero w chwili ich prezentacji przed publicznością. Te suche, banalne czasem dialogi ożywają w chwili wygłaszania ich przez uczniów. Jest to możliwe dzięki zdolnościom i umiejętnościom młodych recytatorów oraz znakom sztuki teatralnej wspomagającym słowa. Zatem, proces przygotowawczy staje się twórczym działaniem, poszukiwaniem najwłaściwszego sposobu odczytania tekstu, wydobycia z niego tego, co czasami jest głęboko ukryte. Wypracowanie autentycznego, ostatecznego kształtu interpretacji tekstu wyzwala zawsze głębokie wzruszenia, przeżycia estetyczne i emocjonalne, które zostaną zapamiętane na długo  przez recytatorów i słuchaczy.

    Celem kolejnej edycji Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania była popularyzacja literatury wśród młodych czytelników, rozwijanie zdolności prawidłowego odbioru dzieł literackich, kształcenie umiejętności pięknego czytania wśród młodych ludzi, szczególnie tak ważne w dobie zanikania kontaktu z książką, rozbudzanie ich wyobraźni oraz rozwijanie twórczych talentów.
    Uczestnicy sklasyfikowani zostali w dwóch kategoriach: uczniowie klas I-III i uczniowie klas IV-VI. Każdy z czytających miał 5 minuta na prezentację wybranego przez siebie tekstu.

    Komisja w składzie:
Irena Adamska – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Szydłowcu,
Monika Pawłowska-Szymkiewicz – kierownik Regionalnego Centrum Biblioteczno-Multimedialnego w Szydłowcu,
Elżbieta Szymańska - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szydłowcu,
Kinga Janicka – nauczyciel języka polskiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu
Aneta Furmańska – inspektor w Wydziale Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Szydłowcu
miała nie lada  problem wyłonieniem laureatów, gdyż większość  była bardzo dobrze przygotowana.

    Ostatecznie komisja konkursowa przyznała tytuły: Mistrza i Wicemistrza Pięknego Czytania oraz wyróżnienia  w dwóch kategoriach wiekowych.
Uczniowie klas I-III:
Mistrz Pięknego Czytania – Wiktoria Sławińska – PSP Wola Lipieniecka Duża
Wicemistrz Pięknego Czytania – Klaudia Maślarz – PSP nr 2 w Szydłowcu
Wicemistrz Pięknego Czytania – Nikola Pinda – PSP Skłoby
Wyróżnienie – Jakub Ostrowski – PSP Pawłów
Uczniowie klas IV-VI:
Mistrz Pięknego Czytania - Małgorzata Głowacka – PSP Skłoby
Wicemistrz Pięknego Czytania – Karolina Łukawska – ZPS Zbijów Mały
Wicemistrz Pięknego Czytania – Klaudia Piątek – PSP nr 1 w Szydłowcu
Wyróżnienie – Julia Kisiel – PSP nr 2 w Szydłowcu
Wyróżnienie – Anna Białek – PSP Chlewiska
Wyróżnienie – Piotr Tuzimek – PSP nr 1 w Szydłowcu   

    Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i materiały promocyjne, pozostali dyplomy za udział i symboliczne nagrody.
    W przerwie, przed ogłoszeniem wyników, uczestnicy wzięli także udział w grach i zabawach słowno-językowych przygotowanych przez nauczycieli Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szydłowcu.    
    W związku z obchodzonym corocznie 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego uczniowie i nauczyciele mogli zapoznać się z przygotowanymi przez Panią Kingę Janicką materiałami z zakresu kultury języka, zaprezentowanymi na wystawce pod hasłem: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”, a także zabrać karteczki z tzw. „łamańcami języka”, pozwalającymi sprawnie posługiwać się językiem ojczystym w mowie i piśmie.
    Ponadto, dla uczestników konkursu został przygotowany słodki poczęstunek.
    Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu, oprócz swoich zadań merytorycznych, będzie systematycznie promować kulturę języka, upowszechniać kulturę słowa, piękna i poprawności języka ojczystego oraz wzmacniać potrzebę obcowania najmłodszych z literaturą piękną.
    Do spotkania w przyszłym roku!

 • 1
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 2
 • 20
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

 

Informacja o zmianie adresu mailowego !!

Szanowni Państwo,

informujemy, że Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu zmienia adres mailowy z dotychczasowego na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Z poważaniem

Joanna Strzelecka

Kierownik PBP w Szydłowcu

 

VI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania

 W związku z obchodzonym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szydłowcu zaprasza 26 lutego 2016 r. o godzinie 9:00 do świetlicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu przy ulicy Zamkowej 1, gdzie odbędzie się VI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania.

 

Organizatorami tej godnej uwagi imprezy kulturalnej są: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu, Powiat Szydłowiecki oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Szydłowcu. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu szydłowieckiego i ma na celu kształcenie zdolności pięknego czytania ze zrozumieniem, rozbudzanie wyobraźni, a przede wszystkim pielęgnowanie żywego kontaktu z książką i rozwijanie potrzeby obcowania z nią każdego dnia. Czytanie niewątpliwie, doskonali również umiejętność odbioru dzieł literackich i popularyzuje literaturę wśród młodych czytelników.

 Zgodnie z regulaminem, zgłoszenia należy kierować pisemnie do 22 lutego 2016 r. na adres: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu, ulica Zamkowa 1, 26-500 Szydłowiec lub na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

 Informacje dotyczące konkursu można uzyskać pod tel: 48 617 70 00 wew. 60  lub 792 617 792.  

 Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu,

 Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Szydłowcu,

 Powiat Szydłowiecki

 zapraszają do udziału

 w VI Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania

 Konkurs odbędzie się 26 lutego 2016 r. o godz. 9:00

 w świetlicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu

 Konkurs jest organizowany pod honorowym patronatem

 Teatru Powszechnego w Radomiu

 

 REGULAMIN KONKURSU

Konkurs ma charakter otwarty i jest skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu szydłowieckiego.

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych:

I kategoria: uczestnicy z klas 1-3

II kategoria: uczestnicy z klas 4-6

Cele konkursu:

 • popularyzacja literatury wśród młodych odbiorców,
 • rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich,
 • kształcenie umiejętności pięknego czytania wśród młodego pokolenia  w dobie zanikania kontaktu z książką,
 • budzenie wyobraźni młodego człowieka,
 • rozwijanie twórczych talentów.

Regulamin konkursu:

Uczeń wybiera ciekawy fragment przeczytanej książki i przygotowuje się do pięknego głośnego czytania.

Czas prezentacji nie może przekroczyć 5 min.

 Wystąpienia zostaną ocenione przez Komisję Konkursową.

 Kryteria oceny:

 technika czytania (płynność i lekkość mowy, poprawność artykulacji głosek, dykcja   i tempo czytania),

 • środki artystycznego wyrazu (pauzowanie, tempo jako środek ekspresji, modulacja głosu i jego natężenie, akcent zdaniowy, mimika, ewentualny gest tzw. „intuicja artystyczna, postawa, sposób trzymania teksu, kontakt wzrokowy z odbiorcą, zachowanie czytającego, radzenie sobie z tremą).

 

Komisja Konkursowa wybiera „Mistrza Pięknego Czytania” i „Wicemistrza Pięknego Czytania”. Możliwe wyróżnienia. Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe.

 

6. Zgłoszenia prosimy wysyłać do dnia 22 lutego 2016r. (Karta Uczestnika   w załączeniu) na  adres:

Powiatowa Biblioteka Publiczna

ul. Zamkowa 1

26-500 Szydłowiec

z dopiskiem „PIĘKNE CZYTANIE”

lub na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Szkołę może reprezentować maksymalnie dwie osoby.

7. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 48 617 70 00 wewnętrzny 60 (61, 62)

 

Prelekcja o kurhanach

30 listopada 2015 r. w Urzędzie Gminy w Orońsku odbyło się spotkanie z Pawłem Ajdackim, który poprowadził prelekcję zatytułowaną „Grobownictwo wojenne z lat 1914-1920 na terenie województwa mazowieckiego”. Wykład zainicjowany został przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Szydłowcu, Urząd Gminy w Orońsku oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Krogulcza Sucha i Krogulcza Mokra.

Prelekcji wysłuchali między innymi Roman Woźniak - Wicestarosta Szydłowiecki, Henryk Nosowski - Wójt Gminy Orońsko, Adam Sobolewski - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Orońsku, nauczyciele historii ze szkół znajdujących się na terenie Gminy Orońsko, bibliotekarze z terenu powiatu szydłowieckiego, kombatanci oraz pracownicy Urzędu Gminy w Orońsku.


Paweł Ajdacki jak sam o sobie mówi jest przede wszystkim krajoznawcą. Świadczy o tym chociażby jego członkowstwo w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym oraz własne  publikacje książkowe i artykuły z zakresu krajoznawstwa, historii oraz turystyki. Ponadto Paweł Ajdacki jest twórcą ogólnopolskiej odznaki krajoznawczej „Szlakiem Cmentarzy Wojennych” oraz  prezesem Otwockiego Oddziału PTTK.  Za działalność turystyczno-krajoznawczą odznaczony został srebrnym Krzyżem Zasługi RP. Na co dzień pracuje w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy.

Podczas dwugodzinnej prelekcji omówione zostały mogiły żołnierzy poległych w czasie pierwszej wojny światowej z terenu województwa mazowieckiego. Słuchacze poznali liczbę, rozmieszczenie, założenia architektoniczne, wielkość i umiejscowienie pochówków żołnierzy z różnych armii: polskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz austro-węgierskiej. Ponadto prelegent zaprezentował wydawnictwa z okresu pierwszej wojny światowej, między innymi zbiór zdjęć i kart pocztowych traktujących o grobownictwie wojennym, patriotyzmie i miejscach pamięci narodowej.

Część wykładu poświęcona została także mogiłom poległych żołnierzy, które znajdują się na terenie powiatu szydłowieckiego i w jego pobliżu. Wspomniano żołnierzy spoczywających  na cmentarzu w Szydłowcu oraz  Rudzie Wielkiej w Gminie Wierzbica na pograniczu Tomaszowa w Gminie Orońsko.

Według publikacji Pawła Ajdackiego pt. „Szlakiem Wielkiej Wojny na Mazowszu: cmentarze wojenne z lat 1914-1920” na cmentarzu w Szydłowcu pochowano 3 żołnierzy austro-węgierskich, 1 żołnierza niemieckiego i 1 żołnierza rosyjskiego. Kwatera została urządzona przez wojskową administrację armii austro-węgierskiej i ostatecznie ukształtowana w 1920 r. Cmentarz wojenny w Rudzie Wielkiej położony jest na szczycie zalesionego wzgórza. Spoczywają tam żołnierze armii niemieckiej i prawdopodobnie armii austro-węgireskiej i rosyjskiej. Cmentarz składa się w dwóch oddzielnych kwater i kamiennej  rotundy.  Jedynej tego typu budowli w Polsce. Założony został 1915 r. przez armię niemiecką.

Uwagę poświęcono także mogile znajdującej się w miejscowości Krogulcza Mokra w Gminie Orońsko gdzie pochowano powstańców poległych w czasie Powstania Styczniowego w Bitwie pod Kowalą.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 

Biblioteczna oferta wakacyjna

Jak co roku biblioteki w powiecie szydłowieckim przygotowały wiele atrakcji dla swoich czytelników. Oto niektóre z nich:

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu wraz z filiami proponuje:

 

W lipcu:

- bajkowe poranki – projekcja bajek dla najmłodszych,

- w zdrowym ciele zdrowy duch – gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu,

- Jan Brzechwa i jego wiersze – zajęcia dla najmłodszych. Konkurs plastyczny – lepimy bohaterów wierszy Jana Brzechwy,

- naucz się lepić pierogi – warsztaty kulinarne dla dzieci.

 

W sierpniu:

- zachować uroki lata w papierowych kwiatach,

- znam moją miejscowość – zajęcia z edukacji regionalnej. W siną dal z aparatem – pieszy rajd po okolicy,

- miejsca sercu bliskie – wykonanie albumu swojej miejscowości,

- kino konesera – projekcja filmów dla dorosłych,

- piknik – grillowanie na polanie – zakończenie wakacji.

 

Filia biblioteczna w Woli Lipienieckiej
„My się w lecie nie nudzimy w bibliotece czas spędzimy”

 

LIPIEC    -  SPOTKANIA  W  ŚRODY W  GODZ .1200- 1400:    

Biblioteka w ruchu - gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.

Bajkowe spotkania filmowe - projekcje bajek i filmów.

Kredka, farba, plastelina czas w wakacje nam umila – zajęcia plastyczno-manualne.

Przygoda z komputerem nieopodal – zapuszczamy sieci w sieci - zajęcia komputerowe

SIERPIEŃ - OSTATNI PIĄTEK GODZ.  1200 -1400 Tradycyjnie – ognisko na zakończenie wakacji

 

Filia biblioteczna w Gąsawach Rządowych
„My się w lecie nie nudzimy w bibliotece czas spędzimy”

Owocowe smaki lata- zajęcia kulinarne,

Letnie kino - projekcje filmów i bajek (Świetlica w Gąsawach Rządowych),

Dzień gier i zabaw: wyścig z maskotkami, zbijanie kręgli, i  wiele innych (Świetlica  w Gąsawach Rządowych),

Tele-Czytanki - wspólne czytanie na świeżym powietrzu,

Bal przebierańców ,,EKO- Bal” (Świetlica  w Gąsawach Rządowych),

Kwiaty we włosach – konkurs fryzur letnich (Świetlica w Gąsawach Rządowych),

 „Czerwony Kapturek” z podziałem na role.              

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu: www.jastrzab.naszabiblioteka.com

Gminna Biblioteka Publiczna w Orońsku Filia w Tomaszowie, która mieści się    w świetlicy proponuje dzieciom następujące zajęcia:

W lipcu:

Zajęcia plastyczne(z przeznaczeniem dla dzieci w różnym wieku). Obrazy – kompozycje   z muszeleki sznurka.

Program profilaktyczny Prawa człowieka – „Nie jestem sam”.

Uzależnienia behawioralne (komputer, Internet) (prowadzący – specjalista psycholog).

Zajęcia plastyczne dla najmłodszych (prace indywidualne): „Zwierzyniec” – barwne obrazki (paski z bibuły i malowane zwierzęta).

Smaczne wtorki: przygotowywanie posiłku i wspólna konsumpcja.

 

 

W sierpniu:

Ćwiczenie motoryki ręki i ładnego pisania dla najmłodszych.„Rozwieszanie prania” szlaczkowe koszulki.

Napoje energetyczne – nowe zagrożenie(prowadzący – specjalista psycholog).

Gry planszowe, gry w tenisa stołowego i w bilard oraz piłkarzyki.

Wyjazd integracyjny do kina.

 

Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu-Zamek - 16 sierpnia, godz. 16.00,

 wyspa zamkowa zaprasza na LETNI PIKNIK NA WYSPIE. W programie: zabawy   i konkursy dla dzieci, zajęcia warsztatowe dla dzieci i dorosłych z zakresu  bezpieczeństwa, zdrowego odżywiania i radzenia sobie ze stresem i odpowiedzialnością.

 Natomiast w Regionalnym Centrum Biblioteczno – Multimedialnym począwszy od 14 lipca aż do 25 sierpnia w każdy wtorek od godz. 15.00 obywać się będzie cykl zajęć pt. „PAPIEROWE PTAKI” czyli warsztaty z rękodzieła dla dzieci od lat. 7. Natomiast we wszystkie piątki lipca i sierpnia o godz. 13.00 odbywać się będą dla dzieci e-learningowe zabawy z językiem angielskim „I LOVE HOLIDAYS”.

 

W okresie wakacyjnym Gminna Biblioteka Publiczna w Mirowie i Filia Biblioteczna  w Zbijowie Małym w programie dla dzieci mają:

- kurs czytelniczy,

- projekcja bajek dla dzieci,

- gry i zabawy plastyczne, muzyczne,

- "mini kulinaria",

- zajęcia manualne,

- "zabawy podwórkowe",

- bajki filmowe.

 

Oferta wakacyjna Gminnej Biblioteki Publicznej w Chlewiskach i filii w Pawłowie  „Wakacje w bibliotece 2015”:

Warsztaty artystyczne: kwiaty i ozdoby z bibuły, wstążki, papierowej wikliny, plasteliny,   masy solnej

Gry i zabawy literackie : zagadki, rymowanki, konkursy

Tworzenie własnej gry planszowej w oparciu o znane bajki

„Wiersze które lubimy”- zabawa w teatr

„Poznajemy Polskę z Bolkiem i Lolkiem”- opracowujemy trasę wycieczkową

Zajęcia sportowe na boisku i na sali

Wycieczka do starego młyna – poznanie historii zabytkowej budowli

„W kolorach lata” - konkurs plastyczny

Warsztaty literacko-plastyczne – baśniowa szkoła rysunku

Wakacje z książką – Wystawka  - „Co warto czytać”

Przeprowadzenie konkursu na najaktywniejszego czytelnika wakacji

„Zabawy naszych rodziców”- spotkanie integracyjne rodziców i dzieci, ognisko

 

Organizując zajęcia uwzględnione będą  propozycje samych uczestników , a  także programwakacyjny Gminnego Ośrodka Kultury w Chlewiskach i Świetlicy GOK w Pawłowie. Szczegółowy, tygodniowy program umieszczony jest na stronie internetowej portalu Fb GOK w Chlewiskach.

 

Przypominamy Państwu, że nadzór merytoryczny nad bibliotekami gminnymi w powiecie sprawuje Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu (z siedzibą w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu). Biblioteka od września 2009 roku gromadzi księgozbiór m.in. nowości czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych, książki naukowe z myślą o studentach, księgozbiór podręczny i przede wszystkim regionalizm. Księgozbiór Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szydłowcu dostępny jest na stronie internetowej biblioteki: www.biblioteka.szydlowiecpowiat.pl w zakładce katalog on-line. Lista zebranych regionaliów dostępna jest w również na wspomnianej stronie w zakładce „regionalia”. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu w okresie wakacyjnym czynna jest w godzinach od 10:00 do 12:00.

 

Drodzy Czytelnicy: skorzystajcie z ofert, jakie przygotowały dla Was biblioteki   w powiecie szydłowieckim, bo WAKACJE W BIBLIOTECE to ciekawy, atrakcyjny   i darmowy sposób na spędzenie wolnego czasu.

 

 

 Z bibliotekarskim pozdrowieniem

Agnieszka Kamińska

Kierownik PBP w Szydłowcu

 

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu
Adres: Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Henryka Sienkiewicza
ul. Zamkowa 1, 26-500 Szydłowiec
Tel. kom.: 791-426-802
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Kierownik: Agnieszka Kamińska