VI Turniej Wiedzy o Powiecie Szydłowieckim

31 maja 2017 r. w świetlicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu odbył się etap powiatowy VI Turnieju Wiedzy o Powiecie Szydłowieckim, którego organizatorem była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu. W konkursie wzięli udział uczniowie gimnazjów z terenu powiatu szydłowieckiego. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Wicestarosta Szydłowiecki, Pan Adam Włoskiewicz oraz Pan Karol Kopycki, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu. Turniej został podzielony na dwa etapy: szkolny i powiatowy.  Szkolne eliminacje przeprowadzono w szkołach we wcześniejszym terminie.

Spotkanie rozpoczęła Pani Joanna Strzelecka, Kierownik (w zastępstwie) Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szydłowcu, która przywitała przybyłych gości i przedstawiła program spotkania. Na wstępie podkreśliła ogromne znaczenie znajomości lokalnej historii . Zaznaczyła, że systematyczne rozpowszechnianie i popularyzacja wiedzy na temat Powiatu Szydłowieckiego służy kultywowaniu wśród najmłodszych bogatej historii powiatu. Niewątpliwie, przyczynia się do tego, organizowany corocznie Turniej Wiedzy o Powiecie Szydłowieckim. Następnie referat wygłosiła Pani Irena Przybyłowska –Hanusz. Prelekcja dotyczyła ludzi zasłużonych dla powiatu szydłowieckiego, ich życia i działalności do roku 1939.

Kolejnym elementem programu były eliminacje powiatowe. W skład  Powiatowej Komisji Konkursowej weszli:

Kamil Szpunar – doktorant historii, regionalista, pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Orońsku – przewodniczący komisji,

Agnieszka Karpeta – nauczyciel historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu,

Inga Pytka-Sobutka – pracownik w Wydziale Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Szydłowcu,

Kamila Hyb – pracownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szydłowcu.

Uczniowie gimnazjów przez około godzinę zmagali się z testem dotyczącym wiedzy o Powiecie Szydłowieckim. W wolnym czasie, gdy komisja konkursowa zajęta była sprawdzaniem prac, gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Panią Martę Łabęcką. Ostatnim etapem spotkania było nagrodzenie laureatów. Nagrody wręczyli: Wicestarosta Szydłowiecki,  Adam Włoskiewicz oraz Kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szydłowcu, Joanna Strzelecka.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce: Hubert Kubicki z Publicznego Gimnazjum w Orońsku,

II miejsce:  Natalia Figarska z Publicznego Gimnazjum w Orońsku,

III miejsce:  Dawid Szcześniak z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu.

W kategorii „Najlepszy wynik w gminie” laureatami zostali:

Kornelia Zdziech, uczennica Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Chlewiskach – gmina Chlewiska,
    Hubert Kubicki, uczeń Publicznego Gimnazjum w Orońsku – gmina Orońsko,
    Dawid Szcześniak, uczeń Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu – gmina Szydłowiec

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu zamierza systematycznie promować historię, oświatę,  kulturę i tradycję lokalną oraz zachęcać młodych ludzi do pogłębiania bogatej wiedzy dotyczącej naszej „Małej Ojczyzny”.

Opublikowano: 05 czerwca 2017 11:42