Konkurs Pięknego Czytania 2018

26 lutego 2018 r. w świetlicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu odbył się VIII Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania, którego organizatorem była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Szydłowcu oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu. Honorowy patronat objął Starosta Szydłowiecki.

Tę imprezę kulturalno-oświatową zaadresowano, zgodnie z regulaminem, do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu szydłowieckiego. Konkurs rozpoczęła Pani Joanna Strzelecka, Kierownik (w zastępstwie) Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szydłowcu, która przywitała przybyłych gości i nawiązała do ogromnej roli rozpowszechniania czytelnictwa wśród najmłodszych. Podkreśliła, jak ogromną rolę w rozwoju intelektualnym dziecka, a następnie dorosłego człowieka spełnia żywy kontakt z książką. Czytelnictwo to ważna sfera w życiu dziecka, bowiem rozwija wrażliwość estetyczną, wpływa na rozwój intelektualny, kształtuje wyobraźnię i postawę twórczą, rozwija życie emocjonalne, ma doniosłe znaczenie w dziedzinie wychowania społecznego. Pani Kierownik odniosła się również do obchodzonego corocznie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Celem kolejnej edycji Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania była popularyzacja literatury wśród młodych czytelników, rozwijanie zdolności prawidłowego odbioru dzieł literackich oraz rozwijanie twórczych talentów.

Uczestnicy sklasyfikowani zostali w dwóch kategoriach: uczniowie klas I-III i uczniowie klas IV-VI. W konkursie wzięło udział 34 uczniów ze szkół podstawowych z terenu powiatu szydłowieckiego. Każdy z czytających miał 5 minut na prezentację wybranego przez siebie tekstu.

Komisja w składzie:

dr Kinga Janicka -  nauczyciel języka polskiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu – przewodnicząca,

mgr Monika Głuch – nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu –członek,

mgr Elżbieta Szymańska - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szydłowcu - członek,

mgr Kamila Hyb – pracownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szydłowcu – członek,

miała nie lada problem z wyłonieniem laureatów, gdyż większość uczestników zaprezentowała swój występ popisowo.

Ostatecznie komisja konkursowa przyznała tytuły: Mistrza i Wicemistrza Pięknego Czytania oraz wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych.

I kategoria: uczestnicy z klas I-III:

Mistrz Pięknego Czytania – Nikola Ubysz – PSP nr 1 w Szydłowcu,

Wicemistrz Pięknego Czytania – Samanta Chęcińska – PSP w Wałsnowie,

wyróżnienie – Zuzanna Pluta – PSP w Orońsku,

wyróżnienie – Daria Wojcieszak – PSP w Wałsnowie,

II kategoria: uczestnicy z klas IV-VI:

Mistrz Pięknego Czytania –  Julia Witaszek – PSP w Cukrówce,

Wicemistrz Pięknego Czytania – Julia Kisiel – PSP nr 2 w Szydłowcu,

wyróżnienie – Nikola Pinda – PSP w Skłobach,

wyróżnienie – Maja Woźniak – PSP w Ciepłej.

Starosta Szydłowiecki, Włodzimierz Górlicki wraz z Kierownikiem Powiatowej  Biblioteki Publicznej w Szydłowcu wręczyli zwycięzcom i wyróżnionym dyplomy i nagrody książkowe, pozostali otrzymali dyplomy za udział i symboliczne nagrody.

W przerwie, przed ogłoszeniem wyników, uczestnicy wzięli udział w grach i zabawach słowno-językowych przygotowanych przez nauczycieli Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szydłowcu.

Ponadto, dla uczestników konkursu przygotowano słodki poczęstunek.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu, oprócz realizacji swoich zadań merytorycznych, systematycznie promuje kulturę języka, upowszechnia kulturę słowa oraz poprawność języka ojczystego, a także wzmacnia potrzebę obcowania najmłodszych z literaturą piękną.

Opublikowano: 15 marca 2018 14:38