VII Turniej Wiedzy o Powiecie Szydłowieckim

15 maja 2018r. w świetlicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w  Szydłowcu odbył się VII Turniej Wiedzy o Powiecie Szydłowieckim. Organizatorem corocznego konkursu jest Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu, która stara się upowszechniać i  popularyzować wśród młodzieży wiedzę o powiecie szydłowieckim. W tym roku w turnieju wzięli udział uczniowie z dotychczasowych klas gimnazjalnych i klas siódmych szkół podstawowych z terenu powiatu szydłowieckiego. Po eliminacjach szkolnych, które odbyły się we wcześniejszym terminie, do  etapu powiatowego zakwalifikowało się 33 uczniów.

Spotkanie rozpoczęła Pani Joanna Strzelecka, Kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w  Szydłowcu, witając i przedstawiając przybyłych gości. W tym roku turniej zaszczycili swoją obecnością: Pani Aneta Furmańska, Dyrektor Zespołu Edukacji i Finansów Oświaty w Szydłowcu, Pan Karol Kopycki, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Szydłowcu, Pani Weronika Elertowska i  Pani Małgorzata Karkosz, specjaliści do spraw edukacji z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Następnie Pan Kamil Szpunar, Przewodniczący komisji konkursowej przestawił uczestnikom zasady i  przebieg konkursu.

W dalszej części programu spotkania specjaliści do spraw edukacji z Centrum Rzeźby Polskiej w  Orońsku, Pani Weronika Elertowska i Pani Małgorzata Karkosz, zaprezentowały prelekcję, w  ciekawej  formie multimedialnej, dotyczącą dziejów orońskiego pałacu na tle historii w 100 - lecie Niepodległości Polski.

Po wysłuchaniu referatu, uczestnicy przystąpili do etapu powiatowego VII Turnieju Wiedzy o  Powiecie Szydłowieckim. Przez około godzinę uczniowie zmagali się z testem. Pytania dotyczyły powiatu szydłowieckiego:  jego historii, kultury, walorów turystycznych oraz działalności samorządu lokalnego.

Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała Powiatowa Komisja Konkursowa w składzie:

Kamil Szpunar – doktorant historii, regionalista, pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Orońsku – przewodniczący komisji,

Agnieszka Karpeta – nauczyciel historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu,

Patrycja Wlazło – historyk, pracownik w Wydziale Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu

Katarzyna Szyszka – pracownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szydłowcu.

Po rozwiązaniu testu  uczestnicy konkursu wzięli udział  w warsztatach graficznych pt. „Tak to znak”, przygotowanych przez Panią Martę Łabęcką, nauczycielkę Zespołu Szkół Ogólnokształcących im.  Henryka Sienkiewicza. Komisja natomiast zajęła się sprawdzaniem prac i przeprowadziła dogrywkę pomiędzy uczestnikami, którzy osiągnęli taką samą liczbę punktów.

Ostatnim elementem programu było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Były to książki, które wręczyła laureatom Pani Joanna Strzelecka, Kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szydłowcu.

Lauretami VII Turnieju Wiedzy o Powiecie Szydłowieckim zostali:

I miejsce: Jakub Stankowski z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Biskupa Jana Chrapka w   Majdowie

II miejsce: Wiktoria Nowocień z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II  w Szydłowcu

III miejsce: Julia Czajkowska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II  w Szydłowcu.

Wyróżnienia otrzymali:

1. Wojciech Jarzembiński z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jastrzębiu

2. Wiktoria Winiarska  z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jastrzębiu

3. Paulina Brusik z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Józefa Brandta w Orońsku

4. Kornelia Zdziech z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Chlewiskach

5. Zuzanna Wójcik z  Publicznej Szkoły Podstawowej im. Józefa Brandta w Orońsku.

Opublikowano: 25 maja 2018 15:55