Jesienne nowości w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Szydłowcu

Nadeszła jesień, a wraz z nią krótsze dni, chłodniejsze wieczory. Coraz więcej czasu spędzamy w przytulnym zaciszu domowym. Może warto poświęcić parę chwil na  przeczytanie ciekawej książki, zwłaszcza że na najbliższe miesiące wydawnictwa przygotowały bogatą i interesującą ofertę.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu, biorąc pod uwagę zainteresowania i sugestie swoich czytelników, dokonała kolejnego w tym roku zakupu. Wśród nowości, jak zwykle, znalazła się beletrystyka, literatura faktu, biografie, książki dla dzieci i publikacje naukowe.

Z całą pewnością na uwagę zasługują trzy pozycje, każda z nich to studium kobiet zmagających się z  trudnymi sytuacjami życiowymi. „Burka w Nepalu nazywa się sari” Edyty Stępczak w wyczerpujący i obrazowy sposób kreśli przed nami życie i położenie nepalskich kobiet. W „Przemilczanych” Joanna Ostrowska podejmuje trudny temat seksualnej pracy przymusowej kobiet w czasie II wojny światowej. O odważnych i zdeterminowanych kobietach możemy poczytać w książce „Dobre matki. Prawdziwa historia kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata” Alexa Perry’ego.

Ciekawą pozycją są „Dzieje Polski” Andrzeja Nowaka. Zakupiony przez bibliotekę tom pierwszy zatytułowany „Skąd nasz ród” opisuje historię Polski od zamierzchłych czasów do  roku 1202. Natomiast o historii II wojny światowej i losach Polaków pod okupacją niemiecką traktuje „Zapomniany Holokaust” Richarda C. Lukasa

Wśród biografii wyróżniają się „Wodecki. Tak mi wyszło” Kamila Bałuka, „Basia. Szczęśliwą się bywa” Beaty Nowickiej, „Popiełuszko. Biografia” Mileny Kindziuk.

Miłośnicy kryminałów mogą być zainteresowani najnowszymi pozycjami Harlana Cobena „Nie odpuszczaj” czy „Układanką” Karin Slaughter. Ponadto wśród zakupu znalazły się też  powieści Lee Childa, Wojciecha Chmielarza i Chrisa Cartera.

Nie lada gratką jest cykl „Drogi do wolności” Stanisława Krzemińskiego. Jesienią Telewizja Polska rozpoczęła emisję serialu „Drogi do wolności”, a już latem Wydawnictwo Znak opublikowało pierwszą część cyklu. Dla czytelników przygotowaliśmy dwie części: „Iskrę” i  „Jesienny poniedziałek”.

Zekranizowana saga Ałbeny Grabowskiej „Stulecie winnych” oczekuje na emisję w  telewizji, a u nas już trylogia czeka na czytelników.

Należy też wspomnieć o „Rzeczach, których nie wyrzuciłem”. Książka Marcina Wichy zbiera dobre opinie i nagrody, w tym Nagrodę Literacką Nike 2018. Inna z książek literatury polskiej współczesnej „Mikrotyki” Pawła Sołtysa to również uznana pozycja uhonorowana Nagrodą Literacką Gdynia 2018 i z kilkoma nominacjami do innych nagród.

Dzieciom powinny się spodobać kolorowe i ciekawe książeczki: „Listy od Feliksa”, „Dlaczego gwiazdy migocą”, „Królik Franek. Tajemnice dobrej zabawy”.  Dla młodych czytelników chętnych wrażeń i ciekawych świata przygotowaliśmy „Nelę i sekrety dalekich lądów”.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu serdecznie  zaprasza czytelników do swojej siedziby przy ulicy Zamkowej 1 (budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza – drugie wejście, parter).

Opublikowano: 29 października 2018 09:00

Załączniki: